Komanda Combine Files vam omogućava da sa jednostavnim i preciznim dijalog boksom dodajete fajlove svih formata koji se mogu konvertovati u PDF, koje podržava Acrobat 9. Možete kombinovati PowerPoint fajl, Word fajl, PDF fajl i bilo koji format koji je omogućen i komandom Create PDF From File. Ova komanda je daleko lakša nego korišćenje komande Document > Insert Pages za ubacivanje PDF dokumenata u otvoren dokument. Korišćenjem komande Insert Pages, morate prvo konvertovati fajlove u PDF, što znači da ćete imati više operacija, prvu za konvertovanje fajlova različitih formata u PDF, a drugu za kombinovanje fajlova u jedan dokument. Komanda Combine Files omogućava da izvedete iste operacije u jednom koraku. Takođe, možete uredno organizovati redosled fajlova u dijalog boksu, pre kreiranja dokumenta.
Dugme Combine Files pruža dve komande u Acrobat-u 9 koje se koriste za spajanje fajlova kao i kreiranje PDF paketa.
Komanda Merge Files into Single PDF se koristi za spajanje više različitih formata uključujući i PDF u jedan dokument.
Komanda Assemble PDF portfolio vrši različite vrste spajanja, ali u osnovi liči na kreiranje jednog dokumenta.
Opcije za kombinovanje fajlova
Kada želite da kombinujete fajlove u jedan dokument, možete da kliknete na dugme Combine Files ili da otvorite meni klikom na strelicu sa desne strane i izaberete Merge Files into Single PDF. Obe akcije otvaraju Combine Files dijalog boks. Pre nego što pokrenete komandu, postoje i određena ograničenja:
PDFs with Security - Ovakvi fajlovi se ne mogu kombinovati ovom komandom.
Adobe LiveCycle Designer XML Forms - Bilo šta, što je kreirano u programu Adobe Designer ne može biti dodato korišćenjem ove komande.
Digital signatures - Komandom Combine Files, moguće je dodavati fajlove koji imaju digitalni potpis, ali će potpisi biti uklonjeni nakon kombinovanja fajlova.
Form fields - Sa komandom Combine Files, dodavanje formi je jednostavno, ali ako imate različite fajlove sa istim nazivom polja (Field), onda će se polja spojiti u jedno polje. Forme sa identičnim imenima nasleđuju podatke od prvog fajla sa liste fajlova koje spajate.
Kreiranje sjedinjenih (Merged) PDF fajlova i PDF paketa
Chose File > Combine File ili klik na dugme Combine Files
.
U Combine Files Wizard-u, izaberite sledeće:
Da biste dodali pojedinačne fajlove, kliknite Add Files
, izaberite fajlove i kliknite Add Files.
Da biste dodali fajlove i foldere iz Windows Explorer-a, prevucite ih u Combine Files Wizard ili kliknite desnim tasterom miša na fajl pa izaberite Combine Supported Files In Acrobat. Ako su neki fajlovi zaštićeni šifrom, pojaviće se nekoliko poruka, u kojima morate uneti tačnu šifru.
Korišćenje liste fajlova - izaberite sledeće:
Da biste promenili redosled fajlova u listi, izaberite fajl i prevucite ga gore-dole na željeno mesto u listi (ili izaberite fajl i kliknite Move Up ili Move Down).
Da biste izbacili fajl iz liste, izaberite ime fajla i kliknite Remove.
Da biste konvertovali samo deo fajla - dvoklik na fajl ili izaberite fajl i kliknite na dugme Choose Pages.
Upotrebite Move Up, Move Down i Remove dugmad da biste prilagodili fajlove, ako je potrebno.
Izaberite odgovarajuću veličinu fajla izborom ikone u donjem desnom delu i podesite opcije za konverziju.
U gornjem desnom delu izaberite sledeće:
Za kombinovanje fajlova kao pojedinačnih stranica PDF fajlova, izaberite Single PDF.
Za kombinovanje fajlova u PDF portfolio, na vrhu izaberite PDF Portfolio.
Kliknite Combine Files i Status dijalog boks vam pokazuje proces konverzije fajla.
Kada se konverzija završi, izaberite ime i lokaciju za sjedinjene PDF fajlove i PDF pakete. Podrazumevano ime za novi fajl je Binder [n].
Kreiranje PDF portfolija
Za kreiranje PDF portfolija koristi se isti Wizard, koji koristite za kombinovanje fajlova u jedan PDF fajl. Možete izabrati komandu Assemble Files in PDF Portfolio i otvoriće se novi prozor unapred imenovan kao Portfolio1.pdf.
Proces kreiranja PDF portfolija
Kliknite dugme Combine Files (iz menija Task dugmeta izaberite Assemble PDF Portfolio) ili idite na File > Create PDF Portfolio.
Dodavanje fajlova u listu - Kliknite na Add files ili Add Folder dugme i locirajte mesto na hard disku, gde se nalaze fajlovi koje želite da dodate u svoj portfolio.
Ukucajte šifru za zaštićene fajlove - Ako su vaši fajlovi zaštićeni šifrom, Password dijalog boks se otvara i zahteva da se unese šifra. Unesite šifru i kliknite OK.
Sa desne strane izaberite Layout portfolija koji vam se najviše dopada, dodajte zaglavlje i tekst dobrodošlice, zatim izaberite boje (Color Scheme) i zapišite detalje svakog fajla.
Na kraju otvorite Publish sekciju i izaberite da li želite da sačuvate portfolio, pošaljete ga i-mejlom ili objavite na Acrobat.com sajtu.
Kombinovanje različitih tipova fajlova
Adobe Acrobat omogućava konvertovanje velikog broja fajlova u PDF, takođe, možete da grupišete fajlove dok ih konvertujete. Na primer, možete da kombinujete sva dokumenta za određeni projekat: tekstualna dokumenta, i-mejl, PowerPoint prezentacije, tabele i slično. Korišćenjem Combine Files Wizard-a, možete ograničiti konverziju na određene strane (tabele i slajdove) iz izvornog dokumenta.
Postoje tri tipa PDF fajla koji su sastavljeni od više fajlova:
Merged PDF Files - Možete konvertovati više fajlova različitog tipa da biste kreirali Merged PDF, u kome su konvertovani dokumenti unutar PDF kao posebne stranice.
PDF Portfolios - Koristite Combine File Wizard za konvertovanje više fajlova različitog tipa u PDF portfolio - set PDF komponenata u kojima se svaki fajl pojavljuje posebno i ima svoju numeraciju stranica.
PDFs Embedded in Other Files - Možete insertovati fajlove u drugim formatima koji podržavaju Object Linking and Embedding (OLE), kao što su InDesign ili Word dokumenti.
Zaglalje i podnožje
Zaglavlja i podnožja se koriste za dodavanje broja strane, datuma i bilo kakvih podataka koje želite da se vide na svim stranicama dokumenta. Da biste dodali zaglavlje ili podnožje, dijalog boks je značajno unapređen u Acrobat-u 9. Izaberite Document > Header and Footer > Add, otvoriće se Add Header and Footer dijalog boks.
Opcije ponuđene u okviru Add Headers and Footers dijalog boksa su:
Saved Settings - Izaberite opcije iz padajućeg menija. Po defoltu u u padajućem meniju nema sačuvanih podešavanja. Napravite sopstvena podešavanja i kliknite Save Settings. Dodelite ime svojim podešavanjima i ona će biti uneta u SavedSettings meni. Ukoliko želite da izbrišete neka podešavanja, izaberite ih i kliknite na Delete.
Font (Name) - Svi fontovi koji su dostupni iz vašeg operativnog sistema su prikazani u padajućem meniju. Kliknite na strelicu sa desne strane i izaberite font, koji želite.
Font (Size) - Veličina fonta se ne može dodeljivati pojedinačno svakom redu teksta u jednoj sesiji. Klikom na strelicu sa desne strane, otvara se padajuću meni za izbor veličine fonta. Veličinu fonta možete promeniti i unošenjem brojeva za određenu veličinu.
Margins - Sva četiri polja za margine su promenljiva i možete sami unositi vrednosti. Možete postaviti zaglavlje i podnožje bilo gde na stranici.
Appearance Options - Postoji šest polja za unos podataka. Gornji red je namenjen za dodavanje zaglavlja, a donji za dodavanje podnožja. Možete unositi tekst u bilo koje od šest polja.
Insert Page Number - Kliknite na jedno od šest polja na kome želite da se pojavi broj strane. Kliknite na link sa desne strane, Page Number and Data Format.
Insert Date - Se radi na sličan način kao i Insert Page Number. Izaberite format datuma.
Page Range Option - Podrazumevano je da se zaglavlje i podnožje dodaju svim stranicama u dokumentu. Komandom Page Range Options možete izabrati stranice unošenjem vrednosti u Text box. Iz padajućeg menija izaberite All Pages, Even Pages Only, ili Odd Pages Only.
Background
Da biste dodali pozadinu u dokument, izaberite Document > Background > Add/Replace. Otvoriće se dijalog boks u kome se nalazi mnoštvo opcija:
Saved Settings - Ova opcija je ista kao i opcija za dodavanje zaglavlja i podnožja. U njoj se nalaze sačuvana podešavanja.
Page Range Options - Možete dodati pozadinu svim stranicama ili izabrati samo određene unošenjem vrednosti u Text Box.
Source - Izaberite From Color ili File da biste dodali boju pozadine ili importovali fajl. Kliknite na File, pa zatim na dugme Browse. Otvoriće se Browse dijalog boks, u kome možete izabrati željeni fajl. Tipovi fajla za importovanje su PDF, BMP i JPG.
Appearance - Postoji nekoliko različitih opcija u okviru Appearance (izgled) podešavanja:
Rotation - Možete rotirati pozadinu unošenjem vrednosti ili uz pomoć strelica.
Opacity - Podešava se pomeranjem klizača, unošenjem vrednosti ili uz pomoć strelica.
Scale relative to target page - Podrazumevano je skala podešena na 100%, a menja se unošenjem vrednosti.
Appearance Options - Kliknite na plavi tekst Appearance Options i otvoriće se dijalog boks, u kome možete da aktivirate ili deaktivirate prikaz pozadine kada štampate ili gledate na monitoru.
Position - Podesite opcije za poziciju pozadine unošenjem vrednosti u polja za Vertical Distance i Horizontal Distance. Iz prvog seta padajućih menija izaberite jedinicu mere. Drugi set padajućih menija služi za vertikalno i horizontalno pozicioniranje od vrha, centra i donjeg dela stranice.
Watermark
Dodavanje Watermark-a u PDF dokument:
Otvorite fajl u Acrobat-u - izaberite bilo koji dokument na kome želite da se pojavi vodeni žig.
Otvorite Add Watermark dijalog boks - Izaberite Document > Watermark > Add.
Upišite tekst u odgovarajući Text Box ili izaberite fajl koji će predstavljati Watermark.
Set Font Attributes - izaberite font iz padajućeg menija.
Edit the location - Pruža mogućnost da se Watermark nalazi ispred sadržaja strane ili iza.
Set Appearance Options - Kliknite na plavi tekst Appearance Options da otvorite dijalog boks. Možete izabrati da se Watermark vidi ili ne, kada štampate ili gledate dokument na monitoru. Možete podešavati i poziciju vodenog žiga u zavisnosti od različitih dimenzija stranica.
Attachments
File Attachments vam omogućava da „prikačite" bilo koji dokument sa vašeg hard diska, snimljeni zvuk ili sliku koja je kopirana u PDF dokument. Kada prikačite fajl, on je ugrađen u PDF dokument. Ugrađivanje fajla (Embedding) omogućava drugim korisnicima da pregledaju Attachment-e na drugim računarima i različitim platformama. Korisnici drugih računara moraju imati originalnu aplikaciju da bi videli prikačene fajlove. Fajlove možete prikačiti i u Adobe Reader-u, ako su PDF dokumenti kreirani sa Adobe LiveCycle Reader ekstenzijom.
Postoje dva načina da prikačite fajl, možete koristiti Attach Toolbar ili prikačiti fajl uz pomoć komande Attach a File iz menija Document.
Attachment alati
Da biste prikačili fajl u PDF dokument, izaberite Document > Attach a File. Otvoriće se Add Attachment dijalog boks u kome možete da pretražujete hard disk, da biste pronašli fajl koji želite da prikačite. Izaberite fajl i kliknite Open.
Ako otvorite Attach panel, možete kliknuti Add button. Otvoriće se Select file to Attach dijalog boks, u kome tražite fajl koji želite da prikačite. Bilo koji fajl u vašem računaru može biti prikačen. Izaberite fajl i kliknite Select.
U oba slučaja sada imate File Attachment panel u kojem možete pogledati detalje dodatih fajlova, menjati im raspored ili ih izbacivati sa liste.